Te znane z historii postacie uwielbiały konopie

Te znane z historii postacie uwielbiały konopie

W tym tekście przedstawię znane z historii osobistości, które chętnie sięgały po konopie - w celach rekreacyjnych, leczniczych oraz przemysłowych. W czasach, gdy konopie uprawiane były legalnie, a ich zastosowanie było bardzo wszechstronne, po rośliny te sięgały osoby z wszystkich grup społecznych, zarówno Ci, którzy byli u władzy, jak i i ich poddani, rzemieślnicy i artyści.

Historia konopi sięga tysięcy lat wstecz...

Z dobrodziejstw konopi korzystał kiedyś każdy - od najbiedniejszych aż po najbardziej wpływowe persony. W historii nie brakuje znanych postaci, które korzystały z dobrodziejstw konopi, wykorzystując je zarówno rekreacyjnie, jak i w bardziej praktyczny sposób.

Z pewnością jedną z pierwszych postaci historycznych, które korzystały z konopi był faraon Ramzes II, panujący w Starożytnym Egipcie. W tamtym okresie konopie były powszechnie używane w celach rytualnym, leczniczych, a także do pozyskiwania bardzo wytrzymałych lin i tkanin. W mumii faraona Ramzesa II odnaleziono ślady konopi,co świadczy o tym, że roślina ta była dla władcy szczególnie cenna. Ebers Papyrus, jeden z najstarszych tekstów medycznych wskazuje na konopie jako środek leczniczy na wiele dolegliwości, w tym przemęczenie, jaskrę, depresję, stanów zapalnych. Być może to właśnie dzięki korzystnemu wpływowi konopi na organizm Egipcjanie byli w stanie zbudować najbardziej monumentalną budowlę w dziejach ludzkości - piramidy egipskie.

Znaną postacią, chętnie korzystającą z surowców konopnych był Krzysztof Kolumb. Udając się w wyprawę, której efektem było odkrycie kontynentu amerykańskiego, Kolumb polegał na niezawodnych okrętach - Santa Maria, Nina i Pinta. Swoją niezawodność okręty zawdzięczały przede wszystkim wytrzymałym linom i żaglom konopnym. Kolumb zadbał ponadto, aby na jego statkach nie zabrakło konopi, które stanowiły cenne i odżywcze źródło pożywienia. Ponadto - w razie odkrycia nowych lądów, Kolumb planował realizować tam uprawy konopi. Wciąż nie rozstrzygnięto jednoznacznie, czy to właśnie Kolumb odpowiada za przywiezienie konopi na ląd amerykański, czy może konopie uprawiane były tam już wcześniej.

Jedną z najbarwniejszych kobiet w historii świata była bez wątpienia Joanna D’ Arc. Ta francuska bohaterka narodowa była prostą dziewczyną urodzoną w małej wiosce, która w wieku 17 lat poprowadziła Francję do zwycięstwa w walce z Anglikami. Równie spektakularny co ten sukces, był także upadek Joanny D’ Arc. Kobieta została spalona na stosie po oskarżeniu o herezje. Joanna podtrzymywała, że stale doświadcza wizji i otrzymuje wiadomości od Michała Archanioła, co najprawdopodobniej było efektem palenia marihuany. Joanna urodziła się bowiem w wiosce, w której konopie były powszechnie stosowane w celach odurzania się.

William Sheakspare był kolejnym amatorem konopi i ich właściwości psychogennych i pobudzających. W glinianych rurach odnalezionych w domu wielkiego dramatopisarza wykryto obecność marihuany, co świadczy o jej używaniu. Ponadto w jednym z sonetów pisarza znaleźć można wzmianki o „zażywaniu chwastów” - i nie trudno się domyślić, o co mogło chodzić wielkiemu pisarzowi.

Kolejne znane ze świata literatury postacie, które chętnie sięgały po konopie to np. Aleksander Dumas, który został założycielem organizacji Club des Hashishchins, skupiającej amatorów haszyszu. Wraz z innymi XIX - wiecznymi pisarzami Dumas spotykał się w celu testowania rozmaitych odmian konopi i haszyszu - i dzielenia się wrażeniami. Także autorka Little Women - Louisa May Alcott wiele razy wspominała o haszyszu.

Królowa Wiktoria była użytkowniczką konopi - lekarz przepisywał jej nalewkę z marihuany, która miała łagodzić dotkliwe skurcze menstruacyjne. A królowa Elżbieta I popierała uprawy konopi do tego stopnia, że karała grzywną rolników, którzy nie podjęli się upraw tej rośliny.

Konopie upodobali sobie amerykańscy prezydenci - nic dziwnego, skoro to właśnie w Ameryce konopie były uprawiane i przetwarzane na masową skalę. Oto przykłady:

  • George Washington uprawiał konopie na swojej plantacji i wykorzystywał ich medyczne właściwości, być może stosował je także rekreacyjnie
  • Thomas Jefferson, czyli czwarty prezydent Stanów Zjednoczonych także prowadził plantacje konopi
  • Ben Franklin posiadał młyn produkujący papier konopny
  • James Monroe, piąty prezydent Stanów Zjednoczonych stosował haszysz
  • John F. Kennedy używał marihuany, aby zredukować silne bóle pleców , być może stosował też konopie rekreacyjnie.

Jak widać, na przestrzeni setek lat nie brakowało znanych osobistości, które chętnie sięgały po konopie i pełniły rolę swoistych „ambasadorów” tej rośliny.

Skontaktuj się ze mną

 

Pestkowy Kolektyw pracuje od godziny 8:00 do 20:00

tel: +48 (81) 756-70-12
tel: +48 506-150-089
adres e-mail: slomaslo2@o2.pl

AKTUALNOŚCI slider

Poznaj moją historię i zobacz, jak trafiłem na produkty konopne

Cześć, jestem Słoma i chciałbym podzielić się z Tobą moją historią. Wiele osób zna mnie jako muzyka, jednak mało kto miał okazję usłyszeć moją historię fascynacji konopiami i ich zastosowaniem prozdrowotnym. Mam nadzieję, że dzieląc się moją - mam nadzieję inspirującą - historią o powracaniu do zdrowia i utrzymaniu doskonałej kondycji na nienagannym poziomie, wskażę choć kilku osobom drogę do oczekiwanej regeneracji organizmu.

Poznaj mój samowystarczalny pestkowy kolektyw – czyli kto pracuje wokół konopi

W tym artykule przedstawię sylwetki osób zaangażowanych w realizowanie mojego projektu konopnego. Pestkowy kolektyw Słomy to ludzie, których łączą wspólne pasje, a także realizowanie misji pozyskiwania dóbr konopnych. To także ludzie dzielący zamiłowanie do ekologicznego trybu życia, którym bliska jest idea suwerenności żywieniowej.

Poniżej znajdziesz opisy produktów, które wytwarzam w moim gospodarstwie. Pamiętaj te produkty nie stoją u mnie na półce. Możesz być pewien, że dostajesz produkty najwyższej jakości ponieważ ja wytwarzam je na zamówienie, tak aby odbiorca otrzymał maksymalnie świeży produkt. Jeśli jesteś zainteresowany dowolną ilością produktu, napisz do mnie. Wysyłki realizujemy trzy razy w tygodniu.

Każdy, kto ma okazję mnie poznać, dostrzega we mnie człowieka ciekawego świata i pełnego pasji. Od kilkudziesięciu lat moją ogromną pasją jest muzyka - pasję tą realizuję grając koncerty, komponując, nagrywając albumy. Mam także wiele innych zainteresowań, jestem człowiekiem aktywnym. Jak każdy czerpiący garściami z życia człowiek nie lubię, gdy mój organizm niedomaga. Niestety - mnie także dotykały rozmaite dolegliwości, a najpoważniejszego kryzysu zdrowotnego doświadczyłem, gdy rzuciłem palenie po 50 latach nałogu. Oczywiście wiem, że to była doskonała decyzja, jednak mój organizm doświadczył pogorszenia formy. Moje płuca miały znacznie zmniejszoną objętość, co w połączeniu z nadprodukcją śluzu powodowało duszności i osłabienie.

Nie ukrywam się za wielką korporacją, która tworzy produkty konopne

Osoby poszukujące produktów konopnych trafiają na liczne serwisy i strony internetowe. W przeważającej większości są to podobne oferty - duże korporacje, zagraniczne produkty, firmy nie koncentrujące się wyłącznie na konopiach, oferujące bardzo zróżnicowane produkty. Trafiasz na moją stronę i.... może zaświtać Ci myśl, że to kolejna taka „masowa” inicjatywa, której twarzą został jakiś charakterystyczny, oryginalny facet, czyli ja. Na szczęście jesteś w błędzie!

Ta strona internetowa jest przekazem moich myśli i doświadczeń

Cześć, w tym tekście chciałem wyjaśnić kwestię tego, skąd wzięła się ta strona i cały projekt. Postanowiłem założyć stronę internetową, która służy wyłącznie przekazaniu mojej wiedzy i doświadczenia dotyczącego produkowanych przeze mnie produktów konopnych. Jestem osobą aktywną, otwartą na ludzi, towarzyską i rozmowną - mam zatem wiele do przekazania. Wraz z grupą zaufanych znajomych ubieramy moje myśli w słowa, starając się dostarczyć Ci czytelne, zrozumiałe teksty. Dzięki temu na stronie zawsze znajdziesz wiarygodne, a jednocześnie przyjazne każdemu czytelnikowi treści.