Konopie należą do gatunku superżywności. Dowiedz się, dlaczego?

Konopie należą do gatunku superżywności. Dowiedz się, dlaczego?

Superżywność, czyli popularne superfoods postrzegane są jako najbardziej wartościowy typ żywności. Termin „superżywność” odnosi się do tych produktów, które spożywane nawet w niewielkich ilościach mogą wykazywać działanie prozdrowotne. Superżywność wyróżnia się wybitnymi wartościami odżywczymi, bogactwem witamin, składników mineralnych, antyoksydantów i innych substancji aktywnych. Związki te wykazują wysoką biodostępność, co oznacza, że są doskonale przyswajalne przez organizm. Superżywność to zatem coś więcej niż po prostu zdrowa żywność. I tak się składa, że doskonale znam jednego z przedstawicieli superżywności i doświadczyłem jego działania na organizm. To konopie.

Nasiona konopi to najcenniejsze, co dała nam natura

Wszystkie nasiona roślin to najbogatsze w wartości odżywcze części roślin. W końcu muszą zawierać wszystko to, czego roślina potrzebuje do wzrostu i rozwoju - i to skoncentrowane w postaci niewielkich ziarenek. Nie inaczej jest z nasionami konopi, które posiadają ogrom związków aktywnych wspomagających nasze funkcjonowanie. Łupina nasiona chroni wszystkie cenne związki przed kontaktem z powietrzem i światłem słonecznym, co mogłoby sprzyjać utlenianiu tych związków. Dzięki oczyszczaniu nasion z łusek tuż przed pozyskiwaniem z nich pestek, protein czy błonnika, moje produkty konopne zachowują maksimum wartości odżywczych. Jakich?

Ziarna konopi niełuskane

Przede wszystkim - nasiona konopi stanowią bardzo bogate źródło aminokwasów. Myślisz, że najlepszym źródłem białka jest mięso czy nabiał? Konopie mają kilkukrotnie więcej białka niż jaja czy mięso - w 100 g nasion konopi znaleźć można aż 45 g białka! A co najważniejsze - posiadają białko pełnowartościowe, o idealnym profilu aminokwasowym. Większość roślinnych źródeł białka posiada białko niepełnowartościowe, czyli nie zawierające wszystkich aminokwasów. Natomiast konopie mają wszystkie aminokwasy, w tym zarówno aminokwasy endogenne, jak i egzogenne. Już wyjaśniam, co kryje się pod tymi obco brzmiącymi pojęciami. Aminokwasy endogenne mogą być syntetyzowane przez organizm, zatem nie ma presji, aby dostarczać je wraz z dietą. Ale aminokwasy egzogenne, zwane także niezbędnymi nie są syntetyzowane przez organizm - i jedynym ich źródłem staje się dieta. Zamiast koncentrować się wyłącznie na tym, aby przyjąć w ciągu dnia odpowiednią ilość białka, powinniśmy zwrócić uwagę na jego skład, uwzględniając obecność aminokwasów niezbędnych. Spożywając nasiona konopi masz pewność, że w diecie nie zabraknie niezbędnych aminokwasów. A jest ich osiem - to leucyna, izoleucyna, lizyna, walina, metionina, tryptofan, treonina czy fenyloalanina. Dostarczenie wszystkich aminokwasów pozwala na syntezę niezbędnych białek, wspomagając m. in. procesy regeneracyjne, gospodarkę hormonalną czy odporność organizmu. Konopie wyróżniają się ponadto zawartością takich unikatowych białek jak albumina i edestyna. A co więcej - konopie to lekkostrawne źródło białka o wysokiej biodostępności.

Nasiona konopi słyną z wysokiej zawartości cennych kwasów tłuszczowych. Zawierają zarówno nienasycone kwasy omega 3, jak i omega 6 - i to w idealnych dla naszego organizmu proporcjach. Mowa o stosunku kwasów omega 6 do 3 wynoszącym 3 - 4 : 1. W naszej diecie przeważają nasycone, mało wartościowe kwasy tłuszczowe oraz zaburzenie proporcji między kwasami omega 3 i 6. Konopie pozwalają wzbogacić dietę o najcenniejsze kwasy tłuszczowe omega 3, 6 oraz 9.

Czipsy konopne od Słomy

Najliczniej reprezentowane kwasy tłuszczowe to:

  • kwas gammalinolenowy
  • kwas stearydynowy
  • kwas linolenowy
  • kwas eikozapentaenowy
  • kwas dokozaheksaenowy

Z wysoką zawartością kwasów tłuszczowych w nasionach konopi wiąże się wysoka przyswajalność witamin rozpuszczalnych w tłuszczach, których nie brakuje w konopiach - witamin A i E. Inne witaminy, których nie brakuje w konopiach to witaminy z grupy B oraz witamina C.

Konopie dostarczają licznych składników mineralnych, niezbędnych dla funkcjonowania organizmu człowieka, takich jak żelazo, magnez, cynk, wapń, potas, fosfor, mangan czy miedź. W nasionach konopi nie brakuje także błonnika. Konopie cenione są ponadto za wysoką zawartość antyoksydantów, czyli związków neutralizujących wolne rodniki. Konopie mają wysoki potencjał antyoksydacyjny, wyrażany przy pomocy wskaźnika ORAC. Wynosi on 5300, a dla porównania - papryka, cytrusy, jarmuż czy orzechy mają znacznie niższy wskaźnik ORAC, a zatem - mniejsze zdolności do neutralizowania wolnych rodników. A wolne rodniki mogą uszkadzać komórki, prowadząc do rozwoju licznych chorób przewlekłych i przyspieszając starzenie się organizmu. Dziś narażenie na działanie wolnych rodników jest większe niż kiedykolwiek wcześniej, dlatego konieczne jest codzienne dostarczanie organizmowi odpowiednich ilości antyoksydantów - a konopie są ich świetnym źródłem.

Konopie są bogate w takie związki roślinne jak terpeny, polifenole. Wszystkie wymienione dotychczas cenne składniki konopi określane są mianem związków niekannabinoidowych. W konopiach występują ponadto unikatowe związki kannabinoidowe, odpowiedzialne za wszechstronne, lecznicze właściwości konopi. Najlepiej poznane kannabinoidy to CBD, CBDA, CBC czy CBG.

Nasiona konopi łuskane

Spożywanie produktów konopnych w ich jak najmniej przetworzonych postaciach przynosi szereg korzyści dla zdrowia. Najbardziej oczywistą jest możliwość wzbogacenia codziennej diety w liczne związki odżywcze, co może przełożyć się na wzmocnienie organizmu i zredukowanie ryzyko niedoborów pokarmowych. Ponadto zawarte w konopiach unikatowe kannabinoidy oddziałują na organizm, przywracając jego prawidłowe funkcjonowanie i redukując liczne dolegliwości zdrowotne.

Dieta wielu osób pozostawia wiele do życzenia, coraz częściej występują niedobory pokarmowe, rozwijają się choroby dietozależne. Na pewno dobrym wyjściem nie jest sięganie po suplementy diety czy inne syntetyczne specyfiki. Tylko witaminy i składniki dostarczane z ich naturalnych źródeł są doskonale przyswajalne przez organizm i działają synergistycznie, uzupełniając nawzajem swój korzystny wpływ na organizm. Konopie doskonale wpisują się w definicję superżywności, stanowiąc niezwykle odżywczy i zdrowy pokarm. To najlepsze, co dała nam natura - konopie naturalnie wspomagają zdrowie, dbają o prawidłowe funkcjonowanie organizmu, zapewniają doskonałe samopoczucie i poziom energii. Nie wyobrażam sobie codziennego funkcjonowania bez konopi - pomogły mi odzyskać zdrowie i siły witalne, wspomagają regenerację organizmu, redukują liczne dolegliwości i dzięki nim mogę holistycznie zadbać o zdrowie.

Skontaktuj się ze mną

 

Pestkowy Kolektyw pracuje od godziny 8:00 do 20:00

tel: +48 (81) 756-70-12
tel: +48 506-150-089
adres e-mail: slomaslo2@o2.pl

AKTUALNOŚCI slider

Poznaj moją historię i zobacz, jak trafiłem na produkty konopne

Cześć, jestem Słoma i chciałbym podzielić się z Tobą moją historią. Wiele osób zna mnie jako muzyka, jednak mało kto miał okazję usłyszeć moją historię fascynacji konopiami i ich zastosowaniem prozdrowotnym. Mam nadzieję, że dzieląc się moją - mam nadzieję inspirującą - historią o powracaniu do zdrowia i utrzymaniu doskonałej kondycji na nienagannym poziomie, wskażę choć kilku osobom drogę do oczekiwanej regeneracji organizmu.

Poznaj mój samowystarczalny pestkowy kolektyw – czyli kto pracuje wokół konopi

W tym artykule przedstawię sylwetki osób zaangażowanych w realizowanie mojego projektu konopnego. Pestkowy kolektyw Słomy to ludzie, których łączą wspólne pasje, a także realizowanie misji pozyskiwania dóbr konopnych. To także ludzie dzielący zamiłowanie do ekologicznego trybu życia, którym bliska jest idea suwerenności żywieniowej.

Poniżej znajdziesz opisy produktów, które wytwarzam w moim gospodarstwie. Pamiętaj te produkty nie stoją u mnie na półce. Możesz być pewien, że dostajesz produkty najwyższej jakości ponieważ ja wytwarzam je na zamówienie, tak aby odbiorca otrzymał maksymalnie świeży produkt. Jeśli jesteś zainteresowany dowolną ilością produktu, napisz do mnie. Wysyłki realizujemy trzy razy w tygodniu.

Każdy, kto ma okazję mnie poznać, dostrzega we mnie człowieka ciekawego świata i pełnego pasji. Od kilkudziesięciu lat moją ogromną pasją jest muzyka - pasję tą realizuję grając koncerty, komponując, nagrywając albumy. Mam także wiele innych zainteresowań, jestem człowiekiem aktywnym. Jak każdy czerpiący garściami z życia człowiek nie lubię, gdy mój organizm niedomaga. Niestety - mnie także dotykały rozmaite dolegliwości, a najpoważniejszego kryzysu zdrowotnego doświadczyłem, gdy rzuciłem palenie po 50 latach nałogu. Oczywiście wiem, że to była doskonała decyzja, jednak mój organizm doświadczył pogorszenia formy. Moje płuca miały znacznie zmniejszoną objętość, co w połączeniu z nadprodukcją śluzu powodowało duszności i osłabienie.

Nie ukrywam się za wielką korporacją, która tworzy produkty konopne

Osoby poszukujące produktów konopnych trafiają na liczne serwisy i strony internetowe. W przeważającej większości są to podobne oferty - duże korporacje, zagraniczne produkty, firmy nie koncentrujące się wyłącznie na konopiach, oferujące bardzo zróżnicowane produkty. Trafiasz na moją stronę i.... może zaświtać Ci myśl, że to kolejna taka „masowa” inicjatywa, której twarzą został jakiś charakterystyczny, oryginalny facet, czyli ja. Na szczęście jesteś w błędzie!

Ta strona internetowa jest przekazem moich myśli i doświadczeń

Cześć, w tym tekście chciałem wyjaśnić kwestię tego, skąd wzięła się ta strona i cały projekt. Postanowiłem założyć stronę internetową, która służy wyłącznie przekazaniu mojej wiedzy i doświadczenia dotyczącego produkowanych przeze mnie produktów konopnych. Jestem osobą aktywną, otwartą na ludzi, towarzyską i rozmowną - mam zatem wiele do przekazania. Wraz z grupą zaufanych znajomych ubieramy moje myśli w słowa, starając się dostarczyć Ci czytelne, zrozumiałe teksty. Dzięki temu na stronie zawsze znajdziesz wiarygodne, a jednocześnie przyjazne każdemu czytelnikowi treści.