Czym są flawonoidy?

Czym są flawonoidy?

Flawonoidy to jedne z najważniejszych roślinnych związków aktywnych. Ta bardzo zróżnicowana grupa związków obejmuje ponad 4000 substancji i występuje w nasionach, liściach, kwiatach i owocach roślin. Rola flawonoidów w roślinach jest nadawanie im barwy, a także ochrona przed owadami, grzybami czy promieniowaniem UV. Flawonoidy wyróżniają się wysoką aktywnością antyoksydacyjną, co oznacza, że chronią przed negatywnym oddziaływaniem wolnych rodników. To właśnie dlatego w naszej diecie nie może ich zabraknąć.

Flawonoidy to związki aktywne konopi, występujące bardzo licznie w roślinach konopi. W przeciwieństwie do terpenów i kannabinoidów, które znajdują się głównie w trichomach pokrywających pąki konopi, flawonoidy są obecne w innych częściach rośliny. Obejmuje to łodygi, liście i nasiona rośliny.

Konopie stanowią doskonałe źródło flawonoidów, w tym takich unikatowych związków jak kannaflawina A, B i C czy witeksyna charakterystyczna wyłącznie dla tego gatunku roślin, a także takich flawonoidów jak:

  • kwercetyna
  • apigenina
  • beta - sitosterol
  • sylimarina
  • luteolina

Pestka konopi łuskana

Flawonoidy i terpenoidy to prawdziwe bogactwo antyoksydantów w konopiach, odpowiedzialne za wysoka aktywność przeciwutleniającą konopi. Konopie mają wysoki wskaźnik ORAC, wynoszący 5300, co świadczy o tym, że mogą neutralizować ogromne ilości wolnych rodników. Wszystkie flawonoidy chronią organizm człowieka przed wolnymi rodnikami - cząsteczkami, na działanie których narażeni jesteśmy stale. Wolne rodniki mogą uszkadzać białka, lipidy i DNA, co prowadzi do postępującej degradacji komórek, narządów i układów. To właśnie wolne rodniki są odpowiedzialne za przyspieszenie procesów starzenia, a także rozwój wielu chorób - stanów zapalnych, zmian zwyrodnieniowych, zawału, udaru, a nawet nowotworów. Flawonoidy wychwytują wolne rodniki, ograniczają ich powstawanie w komórkach, a także zapewniają stabilność innych antyoksydantów,takich jak witamina C czy E. Kolejna ceniona właściwość flawonoidów to działanie modulujące układ odpornościowy - związki te mogą wykazywać aktywność przeciwzapalną, a także przeciwalergiczną.

Coraz więcej mówi się o roli flawonoidów w profilaktyce takich chorób przewlekłych jak:

  • nowotwory
  • choroby sercowo - naczyniowe
  • cukrzyca
  • zmiany neurologiczne
  • reumatyzm

Warto jeszcze przyjrzeć się wspomnianym przed chwilą flawonoidom, które występują wyłącznie w konopiach. Kannaflawina oraz witeksyna to flawonoidy, które w kilku badaniach klinicznych przedstawione zostały jako potencjalne substancje o działaniu antynowotworowym.

Proteina konopna

Wiele chorób przewlekłych pojawia się w konsekwencji działania wolnych rodników, które sieją w naszym organizmie prawdziwe spustoszenie. Flawonoidy konopne, które w przeważającej większości są wchłaniane do organizmu w postaci niezmienionej, wykazują wysoką aktywność biologiczną. Co to dla nas oznacza? Że możemy stawić czoła wolnym rodnikom, czyli podstępnym cząsteczkom niszczącym wszystko, co spotkają na swojej drodze. Ja przez wiele lat narażony byłem szczególnie na ich działanie - mowa o trwającym 50 lat nałogu nikotynowym. Palenie papierosów wpłynęło negatywnie nie tylko na moje płuca, ale także cały organizm. I wiem, że właśnie dzięki wysokiej zawartości flawonoidów, a także protein czy witamin konopie postawiły mnie na nogi.

Flawonoidy to składniki diety, które powinniśmy dostarczać codziennie. Pamiętamy o witaminach i mikroelementach, znamy zapotrzebowanie na te związki, wiemy, jakie są skutki niedoboru. Jednak przywiązujemy zbyt małą uwagę flawonoidom. Na szczęście wystarczy sięgnąć po produkty konopne, aby dostarczyć organizmowi niezbędnych flawonoidów.

Skontaktuj się ze mną

 

Pestkowy Kolektyw pracuje od godziny 8:00 do 20:00

tel: +48 (81) 756-70-12
tel: +48 506-150-089
adres e-mail: slomaslo2@o2.pl

AKTUALNOŚCI slider

Poznaj moją historię i zobacz, jak trafiłem na produkty konopne

Cześć, jestem Słoma i chciałbym podzielić się z Tobą moją historią. Wiele osób zna mnie jako muzyka, jednak mało kto miał okazję usłyszeć moją historię fascynacji konopiami i ich zastosowaniem prozdrowotnym. Mam nadzieję, że dzieląc się moją - mam nadzieję inspirującą - historią o powracaniu do zdrowia i utrzymaniu doskonałej kondycji na nienagannym poziomie, wskażę choć kilku osobom drogę do oczekiwanej regeneracji organizmu.

Poznaj mój samowystarczalny pestkowy kolektyw – czyli kto pracuje wokół konopi

W tym artykule przedstawię sylwetki osób zaangażowanych w realizowanie mojego projektu konopnego. Pestkowy kolektyw Słomy to ludzie, których łączą wspólne pasje, a także realizowanie misji pozyskiwania dóbr konopnych. To także ludzie dzielący zamiłowanie do ekologicznego trybu życia, którym bliska jest idea suwerenności żywieniowej.

Poniżej znajdziesz opisy produktów, które wytwarzam w moim gospodarstwie. Pamiętaj te produkty nie stoją u mnie na półce. Możesz być pewien, że dostajesz produkty najwyższej jakości ponieważ ja wytwarzam je na zamówienie, tak aby odbiorca otrzymał maksymalnie świeży produkt. Jeśli jesteś zainteresowany dowolną ilością produktu, napisz do mnie. Wysyłki realizujemy trzy razy w tygodniu.

Każdy, kto ma okazję mnie poznać, dostrzega we mnie człowieka ciekawego świata i pełnego pasji. Od kilkudziesięciu lat moją ogromną pasją jest muzyka - pasję tą realizuję grając koncerty, komponując, nagrywając albumy. Mam także wiele innych zainteresowań, jestem człowiekiem aktywnym. Jak każdy czerpiący garściami z życia człowiek nie lubię, gdy mój organizm niedomaga. Niestety - mnie także dotykały rozmaite dolegliwości, a najpoważniejszego kryzysu zdrowotnego doświadczyłem, gdy rzuciłem palenie po 50 latach nałogu. Oczywiście wiem, że to była doskonała decyzja, jednak mój organizm doświadczył pogorszenia formy. Moje płuca miały znacznie zmniejszoną objętość, co w połączeniu z nadprodukcją śluzu powodowało duszności i osłabienie.

Nie ukrywam się za wielką korporacją, która tworzy produkty konopne

Osoby poszukujące produktów konopnych trafiają na liczne serwisy i strony internetowe. W przeważającej większości są to podobne oferty - duże korporacje, zagraniczne produkty, firmy nie koncentrujące się wyłącznie na konopiach, oferujące bardzo zróżnicowane produkty. Trafiasz na moją stronę i.... może zaświtać Ci myśl, że to kolejna taka „masowa” inicjatywa, której twarzą został jakiś charakterystyczny, oryginalny facet, czyli ja. Na szczęście jesteś w błędzie!

Ta strona internetowa jest przekazem moich myśli i doświadczeń

Cześć, w tym tekście chciałem wyjaśnić kwestię tego, skąd wzięła się ta strona i cały projekt. Postanowiłem założyć stronę internetową, która służy wyłącznie przekazaniu mojej wiedzy i doświadczenia dotyczącego produkowanych przeze mnie produktów konopnych. Jestem osobą aktywną, otwartą na ludzi, towarzyską i rozmowną - mam zatem wiele do przekazania. Wraz z grupą zaufanych znajomych ubieramy moje myśli w słowa, starając się dostarczyć Ci czytelne, zrozumiałe teksty. Dzięki temu na stronie zawsze znajdziesz wiarygodne, a jednocześnie przyjazne każdemu czytelnikowi treści.